Unity Dersleri 8 – Silah Geri Tepmesi ve Mermi İzi

Unityde nasıl oyun yapılır sorumuza cevap bulabileceğiniz ücretsiz unity eğitim serimizin bu dersinde iki konudan bahsedeceğiz. İlk olarak ateş ettiğimiz zaman silahlarımızın sabit kalmasını istemeyiz. Yani ateş ettiğimizde bir görsellik kazanmak isteriz. Bunu yaparken sizlerle bir script paylaşacağım. (Aşağıda geri tepme scriptini ücretsiz şekilde indirebilirsiniz.) Kısacası unityde ateş ederken silahımız biraz geri tepebilecek. Daha güzeli her silah için farklı ayarlar da yapabileceksiniz. Kimi silahta çok sabit olmayıp biraz silahın ucu yukarı doğru kayabilir kimi zaman biraz sağa sola oynayabilir kimi zaman geri doğru tepebilir. Bunun hassas ayarlarını yapmanız da mümkün. yani daha az tepen bir silah veya daha fazla tepen silahlar oluşturmanız mümkün.

İkinci konumuz mermi izi. Yani sizler unity oyununuzu yaparken farklı silahlarda farklı mermi izleri olmasını isteyebilirsiniz. Bu dersimzde en temel şekilde çok kısa bir kod ile ateş ettiğiniz bölümde bir mermi izi oluşturabileceksiniz.

İlerleyen zamanlarda zemine göre farklı efektler eklemeyi de yine aynı kod üzerinden göstereceğim. Yani bu dersimizde sabit bir mermi izi oluştursak da ilerleyen derslerde bir kişiye çarptığında bir su borusuna çarptığında kayaya çarptığında veya tahta zemine çarprığında nasıl farklı mermi izi efektleri oluştuğunu da öğrenmiş olacaksınız.

Mermi izi için vieoda anlatmış olsam da kod şu şekilde:

 

Instantiate(mermiefekti, hit.point, Quaternion.LookRotation(hit.normal));

Tabi bu kodun çalışabilmesi için public float mermiefekti şeklinde değer vermeyi de unutmayınız. Bu yüzden kesinlikle videoyu seyretmenizi öğreniyorum. İkincisi bizim ateş etme scriptimizde ışına hit dediğimiz için bu kod çalışacaktır. Farklı ateş etme scriptleri kullanıyorsanız hangi değerleri verdiğinizi kontrol etmenizde fayda var.

 

Şimdi gelelim Konu Videomuza…

 

YouTube video

Mermi Geri Tepme İşlemini Gerçekleştirebilmeniz için ihtiyacınız olan script ise aşağıdadır. Kanalımıza abone olmayı ve yorum yazmayı unutmayın…

GERİ TEPME SCRİPTİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 

https://yadi.sk/d/82VmRtrwJy0e1w

 1,582 kez bu yazı okundu.,  4 kişi bugün inceledi.