Unity Dersleri 20 – Tetikleyiciler ile Ekrana Yazı Yazma

Tetikleyiciler bir oyunun vazgeçilmezidir. Her oyunda mutlaka tetikleyiciler bulunur. Örneğin bir alana girdiğinizde ses değişebilir, görüntü değişebilir, ekranda bir yazı çıkabilir veya yeni bir aksiyon başlayabilir. Bugünkü unity3d dersimizde tetikleyiciler ile ekrana yazı yazma işlemini göreceksiniz.

Tetikleyiciler ile basit görevler oluşturmak da mümkündür. Elbette unity görev sistemi için farklı teknikler de kullanacağız ancak düşününki bir alandan geçtiğinizde ekranda ilerdeki eve git gibi bir görev çıktı, anahtarı bul gibi bir görev çıktı. İki tetikleyici arasında teknik olarak bir görev oluşturmanız mümkün demek anlamına gelir. Quest sistemleri genellikle RPG oyunlarında tercih edilirken biz yine de kendi oluşturduğumuz macera oyununda farklı tekniklerde görevleri işleyeceğiz. Yine de mutlaka ve mutlaka tetikleyici sistemlerine de ihtiyacımız olacaktır.

Tetikleyici sistemini bu derste öğrendikten sonra kendinize göre geliştirebilirsiniz. Çünkü temel mantık eğer şu alandan geçtiysek bu işlemi gerçekleştir gibi bir kurgu üzerine olacaktır.

Daha fazla uzatmadan konu anlatımına geçelim.

Unity Dersleri Serimizle ilgili Diğer İçeriklere Buradan Ulaşabilirsiniz: Unity Dersleri

Unity Dersleri Eğitim Serimize YouTube Kanalımızdan Ulaşmak İçin Tıklayın: Unity Türkçe Eğitim Serisi

 

Konu Videosu:

YouTube video

 1,160 kez bu yazı okundu.,  1 kişi bugün inceledi.