Unity Dersleri 18 – Sağlık Barı Yapımı

Unity 3d ile oyun yapma derslerine hoş geldiniz. Yapmış olduğumuz macera oyununda unityde güzel bir ilerleme kaydederken artık biraz daha detay konulara giriyoruz. Örneğin ekranımız tamamen boş olmasın, ekranımızda farklı ikonlar, sliderlar, yazılar olsun istiyoruz. Bu yüzden canvas içinde hangi alanda ne olacağını planlamamız gerekiyor. Bu dersimizde geçen ders yapmış olduğumuz player sağlık metoduna ek olarak can barı yapımını öğreneceksiniz.

Slider metodu ile sağlık barı yapımının yanı sıra dilerseniz mermilerinizin azalmasının da bir görsellik oluşturmasını sağlayabilirsiniz. Unity’nin sunmuş olduğu bu basit imkan ile zamana bağlı açlık, nefes tükenmesi, sağlık azalması veya artması, mermi azalması ve artması, görevin %kaçının tamamlandığı, bir yolun başlangıcı ve bitişi gibi bir çok farklı senaryoda kullanmanız mümkün…

Slider metodunu kullanırken ayrıca oluşturacağımız sliderın boyutlarını, yatay düzlemde mi, dikey düzlemde mi yoksa bir çember olarak mı düşeceğini de belirtebilirsiniz. Bu dersimizde slider sisteminin nasıl kullanılabileceğini can barı örneği ile anlatmaya gayret ettim. Sizler bu metodu öğrendikten sonra yukarda saydığım gibi bir çok farklı teknikte kullanabileceksiniz.

Sözü çok fazla uzatmadan konu anlatımına geçelim…

 

Konu Videosu:

YouTube video

 

 584 kez bu yazı okundu.,  1 kişi bugün inceledi.