Unity Dersleri 15 – Düşman Sağlık Sistemi ve Kan Efekti

Unity Dersleri serimizin bu dersinde düşmanlarımızın sağlık sisteminden bahsedeceğiz. Sahneye eklediğimiz düşmanlarımıza ateş ettiğimizde her silaha göre farklı rakamlarda canlarını azaltıp sonunda ölmeleri durumunda bir ölme animasyonu çalıştıracağız. Elbette sonsuza kadar sahnede kalmaması için belirli bir süre sonra da oyun sahnesinden silinecekler. Ayrıca düşmana ateş ettiğinizde bir kan efekti olmasını da sağlayacağız.

Unity’nin daha önceki dersinde sahnemize bir düşman eklemiştik. Eklediğimiz bu düşmana ateş edebiliyorduk ancak dağa taşa ateş etmiş gibi bir kan efektimiz yoktu. Aynı zamanda ne kadar ateş edersek edelim düşmanımız sahneden silinmiyordu veya bir ölme animasyonu oynamıyordu. Oysa oyunumuzda öncelikle istediğimiz şey haritamızda gezerken düşmanlarla karşılaşıp o düşmanları yok edebilmektir.

Bu yüzden bu dersimizde öncelikle düşman sağlık sistemini inceleyeceğiz. Kısacası düşmanımıza bir sağlık scripti oluşturacağız… Düşmanımıza atadığımız (örnek 100) sağlık düşmana her ateş ettiğimizde belirlediğimiz rakamca düşecek. Bunun için silahımızın ateş etmescriptinde yeni oluşturduğumuz düşman sağlık scriptini çalıştırmamız gerekiyor. Bu işlemin bir güzelliği de pistol için ayrı, taramalılar için ayrı, sniper gibi farklı silahlar için farklı değerlerde can götürme işlemi yaptırabilmek…

Düşman Ölme Animasyonu

Sağlık sıfır değerine ulaştığında başlangıç olarak düşmanın sahneden nasıl silineceğini göreceksiniz. Elbette bizim istediğimiz sahneden bir anda toz olması değil. Bunun için daha önce unity animasyona giriş dersinde öğrendiğiniz gibi şartlar sağlanınca bir ölme animasyonu oynatacağız. Ölme animasyonundan sonra belirli bir süre geçmesini sağlayıp sonrasında sahneden sileceğiz.

Kan Efekti?

Eklediğimiz düşmana ateş ettiğimizde her yere ateş ettiğimiz gibi standart bir mermi izi efekti oluşmasını da istemeyiz. Biraz daha gerçekçilik katabilmek için düşmanlarımıza ateş ettiğimizde bir kan efekti çalışmasını isteriz. Bu derste bunu da öğrenmiş olacaksınız. Hatta öğrendiğiniz teknik ile sadece kan efekti değil, dilediğiniz zeminlerde ister tahta efekti ister taş efekti; yani kısaca zemine göre farklı efektler çıkarmayı da görmüş olacaksınız…

Sonuç

Sonuçta artık unitydeki düşmanlarınızla savaşırken onlara zarar verebilecek ve düşman alt etmeyi öğrenmiş olacaksınız. Sizler de kendi geliştiriğiniz unity 3d oyunlarınızda benzer teknikler kullanabilirsiniz.

Şimdi gelelim konu videomuza:

 

KONU VİDEOSU

 

YouTube video

 

 

 784 kez bu yazı okundu.,  1 kişi bugün inceledi.