Unity Dersleri 11 – Yerden Mermi Toplama

Unity eğitim serisi ücretsiz derslerimize devam ediyoruz. Daha önce unityde ateş etme işlemini gerçekleştirdik ve ardından mermi sistemine de giriş yapmıştık. Unity FPS oyunumuzda artık local player ateş ettiği zaman mermileri tükenebiliyordu. Ancak bu konu ile bağlantılı olarak elimizdeki silahın tüm mermileri bittiğinde ne olacak büyük bir soru işareti…

Bu dersimizde haritanızda farklı alanlara yerleştireceğiniz ammo paketleri ile silahlarınıza ekstra mermi veya şarjor ekleyebilmenin kolay bir yolunu öğrenmiş olacaksınız. Elbette bir cisme yaklaşarak yerden o cismi almanın da yolunu görmüş olacaksınız.

Özet olarak yere ekleyeceğimiz herhangi bir nesneye oyuncumuz yaklaşıp E tuşuna bastığında o nesne sahneden silinecek ve üzerimizde taşıdığımız mermilere ek olarak istediğimiz sayıda mermi eklenmiş olacak. Böylece oyuncu haritanızda gezerken bir yandan savaşarak mermilerini bitirecek bir yandan çevreden mermi toplayarak oyunu akıcılığını sağlamış olacak…

Bu derste yerden mermi toplama işleminin nasıl yapıldığını öğrendikten sonra bunu hangi teknikle veya haritanızda nasıl kuracağınıza kendiniz karar verebilirsiniz.

Unity ile oyun yapımı derslerimizin devamı çok yakında gelecek. Yeni derslerden haberdar olmak için youtube kanalımıza abone olmayı ve bildirimleri açmayı unutmayın.

YouTube video

 473 kez bu yazı okundu.,  1 kişi bugün inceledi.