Player Sağlık ve Düşmanın Oyuncuya Zarar Vermesi

Bu dersimizde daha önce öğrendiğimiz bazı dersleri birleştirerek düşmanın oyuncu sağlığını düşürmesini sağlayacağız. Özetle düşmanlarımız bize doğru ateş edecek ve sağlığımız azalacak. Sonunda sıfır sağlığa ulaştığında ise ne yapmasını istiyorsanız videoda gösterilen alanlarda gerekli düzenlemeleri yapabilirsiniz. Ayrıca aşağıda bu derste anlatılan bazı konuların biraz daha geliştirilmiş bir scriptini de bulabilirsiniz.

Scriptin çalışması için önümüzdeki derslerde anlatılacak olan bazı detay konuları da öğrenmeniz gerekiyor…

Unity Dersleri serimizde her zaman adım adım ilerleyerek oyunumuzu geliştirmek üzerine farklı konulardan bahsettik. Bu dersimizde daha önce oluşturduğumuz bazı scriptleri kullanarak bu kez düşman sağlığı değil, kendi sağlığımızı nasıl yönetebileceğimizi de öğreneceğiz.

Dilerseniz videoda anlatılanları aynen uygulayabilir, dilerseniz aynı mantıkla kendiniz biraz daha geliştirebilirsiniz.

Örneğin videoda kodun doğrudan çalışabilmesi için ateş etme scriptinin bir parçasını kullandık. Elbette sizler ateş etme scriptinin tamamını alıp sadece şartları değiştirerek düşmanın daha sağlıklı şekilde işlem yapmasını sağlamanız da mümkün.

Ekte yer alan dosyalarda bu derste ve önümüzdeki derslerde göreceğiniz bazı kilit anlatımlar da dahil edilmiştir. Örneğin sağlık paketi alma, düşmanın sahnede ilerlemesi, belirli bir mesafeden sizi takip edip belirli bir mesafeden farklı (örneğin ateş etme) animasyonuna ve kodlarına geçiş yapması gibi birkaç detay da içermektedir.

Yorum yazarak ve kanalımıza abone olarak desteklerinizi sürdürebilirsiniz.

 

KONU VİDEOSU

 

Scriptler:

https://yadi.sk/d/z-g9GFG1UnLQ5A

İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

 744 kez bu yazı okundu.,  1 kişi bugün inceledi.