Gelecek Unity Derslerinde Neler Var

Unity eğitim serimize başladığımızda öncelikli amacımız diğer oyun yapma dersleri serilerimizde olduğu gibi hiç bilmeyen ama öğrenmek isteyen kişilere sıfırdan anlatımlar yaparak öğretmekti. Derslerimizi de bu yüzden adım adım ilerleyerek ve mümkün olduğunca kodlara boğmadan ancak bir yandan da kodlamayı öğreterek ilerleme hedefi vardı. Bu yüzden başta kodları doğrudan paylaştık, sonra da kodların aslında ne kadar kolay yazıldığını her bir konu başlığı ile anlatmaya özen gösterdik…

Sizler de ücretsiz Türkçe unity derslerimizden faydalanmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz…

Unity Serimizin geleceğini belirlemeden önce 3 başlıkta toplamak istiyorum. Şimdiye kadar neler yaptık, hangi eğitimler hazır halde ve önümüzdeki günlerde yüklenecek ve hangi eğitimleri çekmeyi planlıyorum öğrenmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

 

ÜCRETSİZ UNİTY 2020 DERSLERİ

Konuya elbette bugün yayında olan derslerle başlamakta fayda var. Elbette bu yazısı ilerleyen zamanlarda okuyorsanız aşağıdaki listeye daha çok eğitim eklenmiş olabilir. Bu yüzden güncel listeyi youtube kanalımız Kolay Web Tasarımda bulabilirsiniz.

YAYINDAKİ VİDEOLAR

1- Kurulum ve Panel Kullanımı:

İlk unity dersimizde elbette sıfırdan anlatıma uygun bir şekilde unity oyun motorunu bilgisayarımıza kurduk ve paneli özetledik.

 

2- Harita Oluşturma:

Unity oyunumuzu yaparken harita tasarımı herşeyin başlangıcıdır diyerek haritamızı tasarlamaya bu derste başladık. Dağlar tepeler oluşturduk ve basit bir şekilde nasıl haritamızı boyayacağımızı gösterdik.

 

3- Bitki Örtüsü:

Bir dış çevre haritası oluştururken çimenler ve ağaçlar başta olmak üzere kayalar, çalılıklar ve daha bir çok çevre ögesi haritanızı zenginleştirecekti. Bu yüzden bu dersimizde bitki eklemeyi anlattık.

 

4- Okyanus Yapma:

Dersin adı unity okyanus yapımı olsa da aslında temel olarak oyunumuzda su birikintileri, denizler, göller oluşturmanın kolay bir yolunu gösterdik. Böylece oyunlarınızı çok daha şık bir hale getirebilecektiniz.

 

5- FPS Karakter Yapımı

Bu aşamada unity oyunumuzun türüne karar vermemiz gerekiyordu. Hem yorumlardan hem de kişisel tercihlerimden bu serinin birinci şahıs gözüyle ilerlenen bir macera oyunu olmasına karar verdim. Bu yüzden sizlere kolay bir şekilde unity assetstore  kullanarak bir karakter kontrolcüsünün nasıl eklenebileceğini anlattım.

 

6- Silahın Elle Tutulması

Adım adım ilerlediğimiz oyunumuzda biraz daha görsellik kazandırmak için FPS kontrolcümüze FPS kollar ve yine bu FPS kollara bağlı silahların nasıl eklenebileceğini bu derste anlattım.

 

7- Ateş Etme

Silah oyununun en önemli derslerinden biri de kuşkusuz ateş etmedir. Bu bölümde artık yavaş yavaş kodlamaya geçmemiz gerektiği için ilk olarak sizlerle hazır script paylaştım ve nasıl çalıştığını, neler yapmanız gerektiğini burada anlattım. Serinin devamında bu script üzerinden geliştirme yapacağınız için reklamsız ve ücretsiz bir şekilde kolaylıkla yandex diskimden indirebildiniz…

 

8- Silah Geri Tepmesi ve Mermi İzi

Bu derse kadar sabit bir silahla ateş ediyorduk ve ateş ettiğimiz yerler pek de belli olmuyordu. Sanki boş bir animasyon gibi görünüyordu. Ancak ateş etme scriptine eklediğimiz küçük bir kod ve yine sizlerle ücretsiz olarak paylaştığım bir script ile bu iki konuyu da çözmüş oldunuz.

 

9- Mermi ve Şarjor Sistemi

Unity oyunumuzu ateş etme veya silah oyunu olarak tasarlıyorsak elbette mermi sistemi de en önemli derslerden sayılabilir. Ancak bu dersimizde yavaş yavaş sizleri kodlamaya başlatmamız gerekiyordu. Bu yüzden her ne kadar web sitemizde güncel ateş etme scriptini paylaşmış olsam da kodlamayı birebir gösterdiğim bir dersti. Bu ders sayesinde ekrana yazı yazma işlemine de giriş yapılmış oldu. Artık silahlarımız belirli şartlara bağlı olarak sınırlı sayıda ateş edebiliyordu.

 

10- Animasyona Giriş

Sadece Unity için veya sadece unitydeki yapmış olduğumuz macera oyunumuz için değil, tüm oyunlar için en önemlilerden sayılabilecek animasyon konusuna bu derste giriş yaptık. Elbette animasyon derslerinin devamı gelecekti ancak doğru/yanlış prensibiyle bool olarak isimlendirdiğimiz yöntem ile animasyon başlatıp bitirme işlemlerini bu derste öğrenmiş oldunuz. Böylece artık kendi animasyonlarınızı bile yapabiliyorsunuz.

 

YÜKLENECEK DERSLER –

Bu makale yayını sırasında henüz yüklenmedi ancak ileri tarihte okuyanlar için çoktan yüklenmiş olabilir. Güncel liste Youtube Kanalımızda…

 

11- Yerden Mermi Toplama

Daha önce mermi sistemini öğrendik ancak üzerimizdeki mermiler bir şekilde bitecekti. Sahnemize gizlediğimiz farklı mermileri toplayarak oyunu biraz daha canlandırmak gerekiyordu ve her oyunda olduğu gibi oyuncumuzun belirli silahlara özgü mermileri nasıl çantasına ekleyebileceğini bu derste öğreneceksiniz.

 

12- Dışardan Obje Aktarma

Oyunumuzun tamamında assets store kullanamayız veya unity içindeki küplerle oyunu bitirmemiz zor olacaktı. Bu yüzden dışardaki hazır objeleri nasıl yükleyebileceğinizi bu derste öğrenmiş olacaksınız.

 

13- Su Altı Efekti

Grafik dersine giriş olarak da isimlendirebileceğim bu derste belirli bir alana geldiğinizde kamera efektlerini nasıl değiştireceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

 

14- Düşman Ekleme

Yine kilit derslerden biri de düşman ekleme dersi. Oyunumuzda düşman yoksa macera oyunu yapmak mümkün değil gibi görünüyordu ve bu derste artık yavaş yavaş bu konuya da girmiş olduk. Düşmanın bekleme animasyonu ve belirli uzaklıktan bizi görmesi ve bize doğru yönelmesini bu derste sağlamış olduk. Farklı şekillerde yapabileceğimiz bir işlemi de animator kullanımı ile yaptık, sürprizi kaçmasın diye uzatmıyorum…

 

15- Düşman Ölme Animasyonu

Oyunda düşman varsa onu bir şekilde vurup öldürmek lazım. Bu derste düşmana nasıl hasar verilir ve düşman nasıl öldürülür görmüş olacaksınız. Zor olarak düşünülen bu dersin aslında beklendiğinden daha kolay olduğunu anlatmaya çalıştım…

 

16- Silah Değiştirme

Oyuncumuz tüm oyun boyunca 1 silahla idare etmesin, farklı silahları da kullanabilsin istedik. Bu dersimizde klavyedeki tuşlara basarak silah değiştirme işleminin nasıl yapılacağını anlattık.

 

17- Player Sağlık Yapımı

Biz düşmanı öldürürüz de düşman bizi öldüremez mi? Düşmanların bize nasıl zarar vereceğini ve oyuncumuzun sağlığının nasıl azalacağını bu derste kodladık. Düşündüğünüzden de kolay bu yöntem ile oyunumuz artık biraz daha ilerlemiş olacak…

 

18- Sağlık Barı Yapımı

Elbette ekranımızı da biraz daha zenginleştirmeye ihtiyacımız vardı. Oldukça şık bir sağlık barı ile hem rakamsal düşüş hem de ekranda bir kutunun dolup boşalması işlemini en kolay yolu ile bu derste öğreneceksiniz.

 

19- Ortam Sesleri

Yapacağımız macera oyununda ortam sesleri tahmininizden çok daha fazla oyunu dolduracaktır. Bu yüzden 3D olarak bir cisme yaklaştığınızda sesin artması ve cisimden uzaklaşınca sesin azalması işlemlerini bu derste öğrenmiş olacaksınız.

 

20- Tetikleyici ile Ekrana Yazı Yazma

Tetikleyiciler ile bir çok şey yapabilirsiniz. Bu derste aslında temel olarak tetikleyici mantığını öğrenmiş olacaksınız. Öğrendikten sonra ister yazı yazın ister animasyon başlatın ister müzik başlatın. Tamamen sizin özgürlüğünüzde…

 

21- Yerden Sağlık Torbası Ekleme

Oyuncumuzun sağlığı azaldığı zaman haritamızda bulacağı farklı sağlık paketleriyle tekrar canını nasıl dolduracağını bu derste öğreneceksiniz. Hem de tahmin ettiğinizden çok çok çok daha kolay! Ders süresi sizi yanılmasın. Bu derste hem özet bölümü var hem yazı ekleme var hem de sonunda yapabileceğiniz hatalarla ilgili küçük bir sohbetimiz var. Sağlık torması ekleme işlemini bu ders gelmeden bile yapabileceğinizi bu dersi seyrettiğinizde fark edeceksiniz.

22- Screen Fader Yapımı:

Oyuncu doğduğunda dannn diye birden sahneye girmesindense ekranın hafifçe açılıp yine sahneden çıkarken hafifçe bir kaybolma animasyonu ekranın yavaşça kararmasının nasıl sağlanacağını bu derste öğreneceksiniz. Detaylar bir oyunu kaliteli yapan unsurlardır…

23- Ara Sahne Yapımı

Özellikle macera oyunu yapıyorsanız ara sahneler oyununuzu ciddi ölçüde zenginleştirecek… Bir ortama girerken kamera açısının değişmesi ve bir süre ortamı farklı bir kameradan nasıl görebileceğinizi bu derste öğreneceksiniz.

 

PLANLANAN DERSLER

 

Bu bölüme sıralama koymak istemiyorum çünkü bu bölüm araya farklı derslerin girmesine olanak da sağlamış oluyor. Elbette yorumları da takip ettiğim için nelere ihtiyacınız olduğunu öğrenip sıralamada öne alabiliyorum… Bu yüzden konu başlıkları ile devam edelim…

 

 • Video İmport

Oyununuz içine farklı videolar import edebileceksiniz. Nerede nasıl kullanacağınız size kalmış ama farklı yöntemlerini de yine bu derste anlatacağım.

 • Parçacık Efekti

Detay eğitimlerimizden biri de parçacıklar elbette. Ateş yakabilirsiniz, yağmur yağdurabilirsiniz, rüzgarlar ile ortalığı toz duman yapabilirsiniz.

 • Patlama Efekti

Macera oyunu olur da patlama olmaz mı? Bu derste güzel ve kolay bir şekilde patlama efekti yapmayı öğreneceksiniz.

 • Yerden Yeni Silah Alma

Silahların hepsiyle birden doğmazsınız. Farklı silahları yerden bularak envanterinize eklemeyi bu derste öğreneceksiniz.

 • Sahneler Arası Geçiş

Yapacağımız oyun türünde farklı leveller oluşturacağız. Yani farklı haritalarda farklı bölümler oynayabilecek oyuncularınız. Bu yüzden aynı oyunda sıralı olarak sahneden sahneye geçme yani hikayanizi zenginleştirmeniz gerekecek. Bu derste sahneler arası nasıl geçiş yapabileceğinizi de öğrenmiş olacaksınız.

 • Düşman Yaralanma Animasyonu

Düşman öldürmek tamam da düşmanı tam öldürmeden de farklı animasyonlar verebileceğinizi bu derste öğrenmiş olacaksınız.

 • Nişan Alma ve Dürbün Yapımı

Ateş etme tamam da artık biraz daha aksiyona girelim değil mi? Sniper ile uzaklardan düşmanları vurabilmenin kolay bir yolunu öğreneceksiniz.

 • Silah Özelleştirme

Şimdilik aklımda susturucu lazer gibi silahı geliştirmek var ama bakalım belki şu an yazmadığım ara dersler ile bu konuyu çok daha detaylı işleme şansımız olabilir.

 • Oyuncu Takibi

Her ne kadar animator kullanarak yapabiliyor gibi görünsek de düşmanların oyuncumuzu takip etmesinin en doğru yolunu öğreneceksiniz. Tabi işin içinde bir tutam kodlama var.

 • Araba Eklemek ve Sürmek

İlerleyen levellerde şehir yaparsak bu dersi de eğitim serimiz içine eklemeyi planlıyorum… 2 bölümden oluşabilir ancak planlarım arasında olduğunu bilmenizi istedim…

 • Hava Durumu Değiştirme

Zamana bağlı olarak yağmur yağdırabileceğimizi düşünüyorum… Bu yüzden bu konuyu da not aldım ama sıralaması ne olur emin değilim.

 • Menü Ekranı Yapımı

En ihtiyacınız olan e hadi artık gelsin diyeceğiniz bir ders. Üstelik yine kolay yöntemleriyle…

 • Oyun Çıktısı Alma

Oyununuzun setup’ını nasıl alacağınızı ve paylaşabileceğinizi bu derste göstereceğim.

 • Diyalog Yapımı

Hikayeye bağlı bir oyun yaptığımız için bu dersi biraz daha önlere alma ihtimalim var. Farklı karakterlerle etkileşime geçeceğiz ve belki de işin içine biraz yapay zeka girecek…

 • Yüzmek ve Nefesin Tükenmesi

Su altında hiçbirşey olmamış gibi durmaktansa yüzmek, silahın elden gitmesi ve su altında uzun süre kalırsak canın azalması işlemlerini bu derste öğreneceksiniz.

 • Yüksekten Düşünce Canın Azalması

Eğer bir süper kahraman yapmadıysanız yüksekten düşünce biraz canı gitsin değil mi?

 • Çelik Yelek Yapımı

Oyuncumuzun sağlığına ek olarak çelik yelek de ekleyelim… Bu ders daha önce talep olarak gelmişti bu yüzden seri içerisine eklenecek… Siz yeterki isteyin, baş tacıdır…

 • Minimap Yapımı

Tamam artık bitmedi mi dediğini noktada son derece gerekli diğer dersler de devreye girer. Belki sırası biraz önlere alınabilir… Ancak oyuncumuzun nerede olduğunu ve nereye gideceğini haritada görmemiz iyi olacaktır…

 • Para Kazanma

Bu konuda ilginç fikirlerim var, sürprizi kaçmasın.

 • Alışveriş Yaparak Mühimmat Geliştirme

Çelik Yelekler, silah özellikleri ve yeni silahlar. Bu konuda çok detay vermeyim ama güzel fikirlerim var…

 • Kayıt Noktası

Olaki oyuncumuz öldü. En başa mı dönecek? Hayır aslında kayıt noktaları ile hikayemizdeki akıcılığı sağlayabileceğiz…

 

Devamı Gelecek, Gelmiş Bile Olabilir!

 

Evet arkadaşlar gördüğünüz gibi eğitim serimiz ücretli satılan bir çok eğitim serisinden çok daha detaylı bilgilerle hazırlanması amaçlanıyor. Kolay Web Tasarım Youtube kanalımızdaki diğer eğitim serilerinde de aynı mantıkla yola çıkarak bir çok eğitim hazırlamıştık. Unity serimizde önceden planlayarak başka bir aksilik olmazsa videolar haftada 1 veya 2 kez yayına girmekte.  Destek için yapmanız gereken tek şey ise kanalımıza abone olup videoları arkadaşlarınızla paylaşmak.

Videolarımıza en azından bir teşekkür etmeniz bile beni mutlu edecek ve planlanan bu eğitimler ve daha bir çok eğitimin ücretsiz olarak gelmesini sağlayacak. Hiçbir şekilde zorlama yok ama içinizden gelir de bir çay ısmarlamak isterseniz abonelik dışında üye de olabilirsiniz.

 

ABONE OL

 

ÜYE OL

ÜYELİK SİSTEM İÇİN BURAYI TIKLAYIN

 

 

 532 kez bu yazı okundu.,  1 kişi bugün inceledi.